Prokuratura w Twerze potwierdziła: rozstrzelanie Polaków przez NKWD — to kłamstwo

 

Kierownictwo Twerskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymało od prokuratury centralnej dzielnicy  w Twerze, wymóg usunięcia tabliczek z budynku Uniwersytetu, z fałszywymi informacjami o rozstrzelaniu Polaków przez NKWD , informuje, 1 grudnia portal informacyjny Tverigrad.

 

Kontrola prokuratorska wykazała, że tabliczki na budynku Twerskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego (ТГМУ) umieszczono nielegalnie. Wskazują one, że w budynku ТГМУ, w piwnicach, w 1940 roku rozstrzelano około 6 tysięcy jeńców polskich żołnierzy przez organy NKWD. W latach przedwojennych w tym budynku znajdował się Kalininskij Zarząd NKWD (obecnie Twer) .

Pracownicy prokuratury nie znaleźli dowodów na to, że w kamienicy pod adresem ulica Sowietskaja, d. 4 odbywały się masowe egzekucje polskich jeńców . Tabliczki z niepotwierdzonymi informacjami  zalecono zdemontować.

W komunikacie czytamy, że wcześniej Główna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej przeprowadziła kontrolę w tej sprawie. Wyniki dochodzenia w latach 2010-2012 Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło w мemorandach, skierowanych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Figurują w nich jedynie nazwiska 16 Polaków, szczątki których zostały znalezione podczas ekshumacji w miejscowości Miednoje w 1991 roku.

W ten sposób, w prokuraturze Dzielnicy Centralnej w Twerze, potwierdzono stanowisko Głównej Prokuratury Wojskowej, że wiosną 1940 roku w Kalininie w budynku, gdzie obecnie mieści się uniwersytet medyczny, nikt nie rozstrzeliwał tysięcy Polaków.

Czytaj również: Katyń i Miednoje — kłamstwo o "rozstrzelanych przez NKWD" Polakach coraz bardziej oczywiste Катынь и Медное — ложь о «расстрелянных НКВД» поляках всё более очевидна

 

Przypomnijmy, że wersja o rozstrzelaniu Polaków z Ostaszkowskiego przesyłkowego obozu w piwnicach uniwersytetu medycznego pojawiła się w czasach Gorbaczowa. W tej wersji, rozstrzelani polscy internowani wojskowi zostali pochowani w miejscowości Miednoje pod Kalininem (Twerem).

Jednak przekonywujących dowodów tej wersji, do tej pory nie przedstawiono. Społecznicy i eksperci wielokrotnie wskazywali na cały szereg zbadanych i oficjalnych dokumentów zaprzeczających udziałowi radzieckich służb specjalnych w śmierci Polaków.

Należy również pamiętać, że w 1943 roku niemiecka propaganda stworzyła mit o tym, że jeńcy Polacy zostali rozstrzelani nie przez hitlerowców jesienią 1941 roku, a przez NKWD w 1940 roku. Wymieniano kilka miejsc na terenie ZSRR, gdzie rzekomo pochowano ofiary masowych egzekucji. Wśród nich — Katyń pod Smoleńskiem i Miednoje pod Kalininem (Twerem).

Плиты с именами польских граждан в мемориале «Медное» в Тверской области Владимир Моисеев © ИА Красная Весна

 

Czytaj również: Na okrągłym stole w Twerze nazwano fałszywym mitem rozstrzelanie przez NKWD jeńców Polaków

На круглом столе в Твери назвали лживым мифом расстрел НКВД пленных поляков

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  tłumaczem -amatorem!

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji,  z którymi -proszę, nie  utożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

 

 

Uzupełniające rosyjskie informacje:

https://yandex.com/turbo?utm_source=turbo_turbo&text=https%3A%2F%2Frossaprimavera.ru%2Fnews%2Fc1ae9265

На круглом столе в Твери назвали лживым мифом расстрел НКВД пленных поляков”

 

https://tverigrad.ru/publication/prokuratura-trebuet-razobratsya-s-nezakonno-ustanovlennymi-memorialnymi-tablichkami-na-zdanii-tverskogo-meduniversiteta

Прокуратура требует разобраться с незаконно установленными мемориальными табличками на здании тверского медуниверситета”

 

Źródło:

https://yandex.com/turbo?text=https%3A%2F%2Frossaprimavera.ru%2Fnews%2F48a7a903

Tytuł:Прокуратура в Твери подтвердила: расстрел поляков органами НКВД — ложь”

Autor: nie wykazany

1 Grudnia 2019

 

 

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego
i  pseudonimu autora tłumaczenia.